Home » Procesindustrie » Shell bereidt verkoop Europese chemieactiviteiten voor
Door: Redactie - 28 augustus 2026 |
Shell bereidt de verkoop van zijn Europese chemieactiviteiten voor en heeft daarvoor externe adviseurs ingeschakeld. Volgens de Financial Times zet de energiereus zo een nieuwe stap in de herschikking van zijn portfolio, kort nadat de chemietak eindelijk weer winst boekte. Voor de procesindustrie in Noordwest-Europa, met grote fabrieken in onder meer Moerdijk, kan een eigenaarswissel de komende jaren grote gevolgen hebben.
Het bedrijf heeft adviseurs opdracht gegeven om de Europese chemieactiviteiten in de markt te zetten, meldt de Financial Times op basis van ingewijden. De krant noemt geen locaties. Eerder lag de nadruk vooral op de Amerikaanse activiteiten, maar Shell verbreedt de verkoop nu naar het hele continent. Daarmee komt een groter deel van de chemieactiviteiten tegelijk in beeld voor een overname.
Shell zei vorig jaar zichzelf niet als de natuurlijke eigenaar van zijn volledige chemieportfolio te zien en wil de blootstelling aan chemie richting 2030 terugbrengen. Volgens topman Wael Sawan zat in chemie en hernieuwbare energie samen zo’n 45 miljard dollar aan kapitaal dat onvoldoende rendeerde. Het afstoten van chemieactiviteiten past in die lijn.
De chemietak boekte in het tweede kwartaal een aangepaste winst van 354 miljoen dollar. Dat volgde op een verlies van 117 miljoen dollar in het eerste kwartaal en 192 miljoen dollar een jaar eerder. Het was pas de tweede kwartaalwinst sinds medio 2022. Over heel 2025 leed de tak nog ruim 1,1 miljard dollar verlies.
Ook de marges trokken aan. De indicatieve chemiemarge steeg van 139 dollar per ton naar 270 dollar per ton. Cfo Sinead Gorman sprak over “de beste chemieresultaten in ruim vijf jaar”, al waarschuwde ze dat de spreads in het derde kwartaal alweer afzwakten. Die financiele opleving maakt een verkoop aantrekkelijker. Wie de kwartaalcijfers van Shell naast elkaar legt, ziet hoe grillig het herstel verloopt.
Volgens bronnen zijn de Europese chemieactiviteiten fors minder waard dan de Amerikaanse. Shell wil de operationele risico’s eerst verder terugdringen en verkoopt alleen als een transactie genoeg waarde voor aandeelhouders oplevert. Sawan hield eerder alle opties open, van kostenbesparingen tot het sluiten van installaties als de markt zwak zou blijven.
Voor Nederlandse vestigingen zoals het complex in Moerdijk blijft het daarom afwachten. Een koper kan de chemieactiviteiten voortzetten, maar kan onderdelen ook afstoten of stilleggen. De onzekerheid over de Europese chemieactiviteiten raakt zo ook toeleveranciers en omliggende bedrijven in de regio.
In de Verenigde Staten is het proces verder gevorderd. ExxonMobil, LyondellBasell, investeerder Apollo en de chemietak van Kuwait Petroleum Corporation toonden volgens de Financial Times interesse. Er liggen niet-bindende biedingen op zowel de hele Amerikaanse tak als losse onderdelen. Samen zouden die bezittingen tot 8 miljard dollar kunnen opbrengen, al staat een transactie niet vast. Of de Europese chemieactiviteiten net zo veel kopers trekken, moet de komende maanden blijken.
Dit artikel delen op je eigen website? Geen probleem, dat mag. Meer informatie.