Eerste waterstof bereikt Marl via nieuwe waterstofpijpleiding

De eerste hernieuwbare waterstof uit de elektrolyse in Lingen heeft via een nieuwe waterstofpijpleiding het chemiepark van Evonik in Marl bereikt. Daarmee laat het project GET H2 Nukleus zien dat productie, transport en industriële afname in de praktijk samenwerken. Voor de Duitse en Nederlandse industrie is dit een concrete stap richting een werkend waterstofnet en een eerste test van marktregels onder echte bedrijfsomstandigheden.

Eerste waterstof stroomt door de nieuwe waterstofpijpleiding

RWE produceert in Lingen de eerste hoeveelheden groene waterstof met twee elektrolyse-installaties van elk 100 megawatt. Die waterstof legt ongeveer 120 kilometer af door een waterstofpijpleiding die netbeheerders Nowega en OGE samen met SYNEQT, een dochter van Evonik, exploiteren. In Marl komt de waterstof beschikbaar voor industriële processen. De leidingen horen bij de eerste delen van het Duitse waterstofkernnet, en de betrokken partijen gebruiken deze waterstofpijpleiding meteen om om netwerktoegang, capaciteitsboeking en balancering onder echte omstandigheden te beproeven.

Van Lingen tot het chemiepark in Marl

RWE neemt dit jaar 200 megawatt elektrolysevermogen in Lingen in gebruik, vanaf 2027 groeit de installatie naar 300 megawatt. De geproduceerde waterstof voldoet aan de EU-eisen voor hernieuwbare brandstoffen van niet-biologische oorsprong (RFNBO), waardoor afnemers een bewijs van duurzaamheid krijgen en de groene waterstof in hun decarbonisatie mogen meetellen. De nieuwe waterstofpijpleiding maakt die levering mogelijk. Het project valt onder het Europese waterstofinfrastructuurprogramma IPCEI Hy2Infra, dat de aanleg van zo’n 2.700 kilometer aan leidingen ondersteunt. Duitsland, Nedersaksen en Noordrijn-Westfalen dragen aan de financiering bij.

Wat de proef betekent voor de markt

Volgens de betrokken bedrijven is dit de overgang van onderzoek naar praktijk. “Met GET H2 Nukleus gaan onze eerste waterstofleidingen nu in netbedrijf. Dat is een belangrijke stap naar een waterstofeconomie in de regio en in Duitsland,” zegt Thomas Hüwener, CEO van OGE. De ervaring uit het onderzoeksproject GET H2 TransHyDE komt nu van pas, nu het complete systeem onder echte omstandigheden draait. Ook in Nederland vordert de aanleg van een landelijk waterstofnetwerk, en een betrouwbare waterstofpijpleiding tussen productie en afname blijft de sleutel voor de bredere energietransitie in de industrie. De komende maanden bereidt RWE de installaties voor op commerciële inzet, zodat meer waterstofpijpleidingen kunnen volgen.

Dit artikel delen op je eigen website? Geen probleem, dat mag. Meer informatie.


Logo IndustrieVandaag

Redactie

De redactie van IndustrieVandaag bestaat uit gespecialiseerde redacteuren met ervaring in de procesindustrie, productie-industrie en machinebouw met een focus op industriële automatisering. Artikelen worden samengesteld op basis van primaire bronnen zoals persinformatie, interviews met leveranciers en vakinhoudelijke documentatie.
Lees meer van: Redactie

Dossier - Uitgelicht

Digitale Nieuwsbrief

SCHRIJF JE IN VOOR ONZE WEKELIJKSE NIEUWSBRIEVEN EN BLIJF OP DE HOOGTE VAN ALLE INDUSTRIËLE EN TECHNISCHE ONTWIKKELINGEN!

MAANDAG: EVENTS OVERZICHT
VRIJDAG: NIEUWS OVERZICHT

Door jouw inschrijving voor de nieuwsbrief, ga je akkoord met onze privacy voorwaarden.