Home » Dossier » Energietransitie, elektrificatie » Kabinet investeert 450 miljoen in ondergrondse waterstofopslag
Door: Redactie - 13 juli 2026 |
Het kabinet trekt 450 miljoen euro uit voor de eerste grootschalige ondergrondse waterstofopslag van Nederland, in het Groningse Zuidwending. Met het geld voor project HyStock wil Den Haag voorkomen dat opslag de zwakke schakel wordt in de waterstofketen. De opslag moet de leveringszekerheid vergroten en het land klaarmaken voor een energiesysteem waarin groene waterstof een hoofdrol krijgt.
Voor een werkende waterstofketen moeten productie, transport, gebruik en opslag gelijktijdig groeien. Het kabinet ziet opslag als de meest kwetsbare schakel en grijpt daarom in. De investering, eerder aangekondigd door de rijksoverheid, moet de leveringszekerheid van energie vergroten en Nederland voorbereiden op een toekomst waarin duurzaam opgewekte waterstof een grote rol krijgt. Minister Stientje van Veldhoven van Klimaat en Groene Groei stelt: “Een duurzaam energiesysteem bouw je in samenhang. Daarom investeren we nu ook in waterstofopslag, zodat schone energie beschikbaar is wanneer we die nodig hebben.” Volgens de minister versterkt de opslag de energiezekerheid en schept ze randvoorwaarden voor een concurrerende economie. Nederland wil zijn positie als energie ,en industrieland in Europa daarmee vasthouden. Het kabinet wijst erop dat een goed functionerende waterstofketen alleen ontstaat als alle onderdelen tegelijk worden ontwikkeld, van elektrolyse tot transport en opslag onder de grond.
De ondergrondse waterstofopslag in Zuidwending is de eerste in zijn soort in Nederland. Ondergrondse waterstofopslag moet ervoor zorgen dat het land op tijd genoeg capaciteit heeft om verschillen tussen vraag en aanbod op te vangen. Waterstof krijgt een grote rol in de energietransitie, en zonder buffer komt die rol onder druk. Het kabinet rekent erop dat de ondergrondse waterstofopslag bijdraagt aan een betrouwbaar en duurzaam energiesysteem, waarin schone energie ook beschikbaar blijft op momenten dat de wind niet waait en de zon niet schijnt. Zo verbindt de opslag de ambities rond duurzame energie met de dagelijkse praktijk van het net.
De bouw van de ondergrondse waterstofopslag neemt naar verwachting tien tot vijftien jaar in beslag. Omdat de waterstofmarkt nog jong is, willen of kunnen marktpartijen de risico’s momenteel niet volledig zelf dragen. Het kabinet noemt drie concrete punten: de onzekere prijs van het zogeheten kussengas, het risico dat de opslag de eerste jaren te weinig gevuld raakt, en mogelijke vertraging door vergunningen. De steun is nadrukkelijk geen garantie tegen tegenvallende bouwkosten en ook geen vrijbrief voor ondernemersrisico’s. HyStock blijft zelf verantwoordelijk voor de uitvoering van de ondergrondse waterstofopslag en draagt daarmee het grootste deel van de operationele last. Het kabinet plaatst de investering nadrukkelijk in een lange lijn van keuzes rond leveringszekerheid, waarbij de overheid alleen die risico’s afdekt die de markt in deze vroege fase nog niet kan overzien.
In Zuidwending komen vier nieuw aan te leggen zoutcavernes waarin de waterstof wordt bewaard. Met de investering bouwt HyStock ook de installlaties om het gas in en uit de cavernes te pompen. De locatie is gekozen vanwege de ervaring met bestaande gasopslag: sinds 2011 slaat Nederland hier aardgas op in zoutcavernes om schommelingen in de gasvraag op te vangen. Zuidwending sluit bovendien goed aan op het landelijke waterstofnetwerk, dat vijf industriele clusters verbindt met elkaar, met het buitenland en met plekken voor import en opslag. Op die manier wil Nederland uitgroeien tot de waterstofhaven van Europa en zijn industriele basis verduurzamen.
Dit artikel delen op je eigen website? Geen probleem, dat mag. Meer informatie.